Ekspolatacja systemów wodnych

Prąd z wodociągów? W Portlnad to się udało

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 12 maja 2021 09:45

Ciekawostki ze świata

Prąd z wodociągów? W Portlnad to się udało

Turbina

Okazuje się, że miejskie wodociągi mogą nie tylko dostarczać wodę, ale także produkować prąd. Pokazano to w pilotażowej instalacji, jaką zastosowano w mieście Portland- informuje portal Gadżetomania.pl.

Rozwiązanie o nazwie LucidPipe, zaproponowane przez firmę Lucid Energy, polega na wstawieniu do głównej linii wodociągowej specjalnych, sferycznych turbin- czytamy na portalu.

„ Zostały one zaprojektowane tak, aby w możliwie najmniejszym stopniu ograniczać przepływ wody. Jednocześnie zespół czterech takich turbin jest w stanie dostarczać w sposób ciągły energię, wykorzystywaną przez 100 domów”- pisze Gadżetomania.pl.

Wspomniana technologia wytwarza tzw. energię czystą, a co ważne jest całkowicie  darmowa, bo powstająca przy okazji działania lokalnych wodociągów.

„Jest przy tym pozbawiona wad energii z klasycznych hydroelektrowni – nie wymaga spiętrzania wody i ponoszenia wszelkich, negatywnych następstw wynikających z budowy sztucznego zbiornika wodnego”- czytamy na  Gadżetomania.pl.

Portal informuje jednak, że instalacja ma wady- główną jest, że może powstać jedynie na sieciach pozbawionych większych spadków prędkości płynącej wody.

Niemniej innowacyjne rozwiązanie zastosowane z Portland jest godne uwagi. Pozostaje czekać, aż wkrótce odważny inwestor spróbuje zaadoptować ten pomysł i w naszym kraju.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: Gadżetomania

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 12 maja 2021 09:45
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Prace pod nadzorem Konse…

  Kraków: trwa remont 100-letnich wodociągów

  Historyczna inwestycja w…

  Oczyszczalnię za 150 mln zł przebuduje Budimex

  Wody opadowe w kanalizac…

  Kawa z ekspertem: wtorek, 27 września 2022 godz. 10.00

  Zakończono budowę biorea…

  Inwestycja ZWiK w Grodzisku Mazowieckim