Inne

Dezynfekcja sieci przebiegła zgodnie z planem

Marcin Simiński Dodany dnia: 29 sierpnia 2023 13:27

Już 14 osób zmarło już z powodu zakażeniem legionellą- bakterią, która powoduje silne zapalenie płuc (dane Sanepidu z 29.08.). W minioną sobotę rzeszowski MPWiK przeprowadził dezynfekcję sieci wodociągowej. Znane też są już wynika prób wody z sieci pobranych zaraz po wzroście zakażeń bakterią.

Dezynfekcja rzeszowskich wodociągów rozpoczęła się 26 sierpnia. Tego dnia Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zwiększyło dawkę chloru, jaka występuje w wodzie. Dzień później, w niedzielę 27 sierpnia nastąpiło płukanie.

„Badanie sieci wykazało, że chlor dotarł do każdej części wodociągowej sieci. Zapach chloru w wodzie może utrzymywać się jeszcze do połowy tego tygodnia, dlatego też zalecane jest przez najbliższe kilka dni spożywanie wody po przygotowaniu”- informuje Urząd Miejski w Rzeszowie, gdzie w związku z zakażeniami legionellą powołano sztab kryzysowy.

Po wypłukaniu sieci w punktach pomiaru zanotowano odpowiednio zwiększone dawki chloru. Potwierdził to raport, który MPWiK przedstawił podczas poniedziałkowego (28.08) posiedzenia Sztabu Kryzysowego w rzeszowskim ratuszu.

Wcześniejsze przeprowadzenie dezynfekcji nie było możliwe. MPWiK przed rozpoczęciem takiej operacji ma obowiązek poinformować o niej zarządców budynków i firmy, które używają wody w swoich procesach technologicznych. Tak, aby każdy mógł się do tej operacji przygotować.

Natomiast w poniedziałek Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny opublikował komunikat dotyczący wyników badań pierwszych próbek wody pobranych w dniu 18 sierpnia 2023r. Przedstawiono wyniki badań 9 próbek (na 111 pobranych na terenie Rzeszowa i gmin sąsiednich).

„Wyniki badań wykazały brak zanieczyszczenie bakteriami w 5 próbkach, w 2 próbkach wody ciepłej stwierdzono zanieczyszczenie na poziomie wysokim, 1 na poziomie średnim i w 1 próbce jedynie potwierdzono obecność” - pisze w komunikacie Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Jak mówili w poniedziałek przedstawiciele rzeszowskiego sanepidu: „na dziś wyniki nie dają nam podstaw do stwierdzenia, że źródłem zakażeń są rzeszowskie wodociągi” .

Pierwsze zgłoszenie o zakażeniu legionellą do rzeszowskiego Sanepid wpłynął 17 sierpnia. Wszystkie zmarłe osoby miały choroby współistniejące, były też w starszym wieku. Zmarli to mieszkańcy woj. Podkarpackiego. O zakażeniach legionellą alarmują także służby w innych regionach, m.in. Wielkopolski. Na razie szczęśliwie bez śmiertelnych przypadków.

Gdzie najczęściej występują bakterie legionella?

Legionella żyje w zbiornikach wodnych, zarówno morskich, jak i śródlądowych (stawach, rzekach czy jeziorach), ponieważ do wzrostu bakterii potrzebna jest wysoka wilgotność oraz wysokie stężenie dwutlenku węgla. Mogą również przedostawać się do miejskich sieci wodociągowych, wież chłodniczych, basenów termalnych, domowej instalacji wodno-kanalizacyjnej, instalacji solarnych, instalacji przeciwpożarowych czy nawilżaczy powietrza.

Gdzie mogą rozwijać się bakterie legionella?

Kolonizacji bakterii sprzyja temperatura w zakresie 25-45 °C (optymalna temperatura do ich rozwoju wynosi 38 °C), niskie stężenie dezynfekantów, zastoiny wody i czynniki biotyczne takie jak obecność innych mikroorganizmów, biofilmu. Najczęściej namnażają się w stojącej wodzie (np. w sieciach wodociągowych), gdzie pojawiają się zanieczyszczenia (kamień wapienny, rdza, glony), stanowiące dla legionelli pożywkę.

Jak można się zarazić?

Do zakażenia bakteriami legionelli dochodzi przede wszystkim drogą wziewną poprzez wdychanie aerozoli (przebywając w kabinie prysznicowej, blisko fontanny miejskiej czy zraszacza).

Im mniejsze są kropelki wody, tym bardziej zwiększa się szansa na przedostanie bakterii do dolnych dróg oddechowych. Legionellą można zarazić się również poprzez zachłyśnięcie wodą, do którego dochodzi stosunkowo rzadko.

WAŻNE!!!Picie wody skażonej bakteriami Legionella nie prowadzi do zakażenia

Marcin Simiński

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Marcin Simiński Dodany dnia: 29 sierpnia 2023 13:27
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Płock: podpisano umowę n…

    Al. Piłsudskiego i w ul. Wyszogrodzka w Płocku zyskają nowe sieci!

    Odnowili kolejną miejską…

    ZWIK z dużą troską dba o zabytkowe pompy

    „Polska Geotermia Plus”-…

    Zbadają możliwość czerpania ciepła z wnętrza ziemi

    Wśród sygnatariuszy klas…

    Wrzesiński Klaster Zielonej Energii