Działalność bieżąca

MPWiK w Światowy Dzień Wody

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 22 marca 2022 14:46

MPWiK w Światowy Dzień Wody: w myśl apelu ONZ – chrońmy wodę, której nie widać

 

Tegoroczny Światowy Dzień Wody ONZ zadedykował wodom podziemnym. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie przy tej okazji niezmiennie zachęca do szanowania zasobów wody słodkiej i wybierania warszawskiej kranówki jako rozwiązania ekologicznego, zmniejszającego ślad wodny, a tym samym chroniącego wody gruntowe.

 

Zmiany klimatu są faktem – od kilkunastu lat w Polsce i na świecie obserwujemy przedłużające się okresy bez opadów atmosferycznych, które wpływają na dostępność zasobów wodnych. Mieszkańcy Warszawy mogą być spokojni, przynajmniej przez najbliższe lata, bo MPWiK czerpie wodę z dwóch  niezależnych źródeł – Wisły, która pokrywa 70 procent zapotrzebowania stolicy, i Jeziora Zegrzyńskiego, z którego pochodzi 30 procent wody dla miasta. Jednak i w Wiśle da się zaobserwować coraz dłuższe okresy niskich stanów. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na wspólne dobro, jakim jest słodka woda,  jak jest cenna, mimo naszego przyzwyczajenia i przeświadczenia, że jest łatwo dostępna.

Choć woda pokrywa większość naszej planety, to woda słodka stanowi zaledwie 3 procent – pozostałe 97 to woda słona. Większość, bo aż 2/3 zasobów słodkiej wody, stanowią lodowce, a jedną trzecią wody gruntowe, na które właśnie w tym roku zwraca uwagę ONZ poprzez hasło groundwater – making invisible visible, czyli wody podziemne – uczynić niewidoczne widocznym. Ta woda, którą widzimy codziennie, woda powierzchniowa – rzeki i jeziora, to tylko 0,4 procent zasobów. Z deficytem wody zmaga się już większość krajów – wg szacunków aż 1,2 mld ludzi na świecie ma do wody pitnej utrudniony dostęp.

Jasnym jest więc, że dbać należy o to, co ukryte, co płynie pod naszymi stopami, a istotnie wpływa na nasze życie i bezpieczeństwo. W miarę nasilania się zmian klimatu wody gruntowe będą stawały się coraz bardziej krytyczne.

"Jako spółka komunalna myślimy przyszłościowo i inwestujemy w rozwój nowych technologii. Aktualnie na terenie Zakładu Północnego trwa modernizacja technologii uzdatniania. Dzięki uruchomieniu stacji ozonowania oraz filtracji węglowej zwiększymy jego możliwości produkcyjne z około 100 do ponad 200 mln litrów wody na dobę. Oznacza to, że z tego zakładu będzie ona mogła być dostarczana do kolejnych, dalszych rejonów miasta w czasie, gdy wody w Wiśle będzie mniej. Taką możliwość daje nam pierścieniowy układ sieci wodociągowej, który pozwala na dowolne zmiany stref dystrybucji wody oraz zamknięcie kolejnego dużego pierścienia magistral – do Pasma Pruszkowskiego" – mówi Renata Tomusiak, prezes MPWiK.

W planach spółki jest także budowa inteligentnego systemu sterowania siecią wodociągową. Technologia ta w przyszłości umożliwi w czasie rzeczywistym dostosowanie pracy sieci do potrzeb rozwijającego się miasta. W planach spółki jest także budowa kolejnych ujęć na Wiśle.

Odpowiedzialność za ochronę wód spoczywa jednak nie tylko na Wodociągach Warszawskich – racjonalne korzystanie z wody musi być udziałem każdego z nas. Dlatego MPWiK, jak czyni to poprzez swoje kampanie, również teraz zwraca uwagę na konieczność niemarnowania wody, a także na wybór warszawskiej kranówki, jako wody o wysokich parametrach jakości, bogatej w wapń i magnez, stale badanej laboratoryjnie i stanowiącej alternatywę dla wody w butelkach plastikowych.

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 22 marca 2022 14:46
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Wodociągi Chrzanowskie …

  Tym razem przebudowa wodociągu

  Zagospodarowanie wód w d…

  Wrocław: Koniec z podtopieniami

  We Włocławku osiem jedno…

  Lodołamacze gotowe do zimy

  Szeroka współpraca dla o…

  Porozumienie ws przeciwdziałania degradacji Krainy Wielkich Jezior Mazurskich!