Aktualności od 1 do 10

Szczecin: Zamarzła woda do chłodzenia bloków

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 9 lutego 2021 09:32

Do poważnej awarii doszło wczoraj (poniedziałek, 08.02) w Elektrociepłowni Pomorzany, która zabezpiecza w ciepło mieszkańców Szczecina. Zamarzła woda wykorzystywana do chłodzenia bloków energetycznych. Niezbędne było kruszenie wody przy kanale na Odrze, z którego woda ta jest pobierana.  

Jak informowały lokalne media, problemy z ogrzewaniem mieszkańcy Szczecina odczuwali już w weekend. W poniedziałek kaloryfery zrobiły się zimne. Zespół Elektrowni  Dolna Odra należąca do PGE GiEK, w skład której wchodzi Elektrociepłownia Pomorzany, wydała w tej sprawie oświadczenie.

„Z powodu złych warunków atmosferycznych, które spowodowały zamarznięcie wody wykorzystywanej do chłodzenia, wystąpiły dziś zakłócenia w pracy Elektrociepłowni Pomorzany. Pracownicy elektrociepłowni dokładają wszelkich starań, by jak najszybciej praca elektrociepłowni wróciła do normy”- czytamy w komunikacie.

Aby zminimalizować skutki  sytuacji, niedobory mocy cieplnej w systemie uzupełniane są przez Elektrociepłownię Szczecin, która pracuje ze zwiększoną mocą cieplną 96,6 MWt. Możliwości produkcyjne tej elektrociepłowni są znacznie większe, ale SEC nie zgłosił nam konieczności kolejnego zwiększenia mocy. Jeszcze dziś, ok. godz. 12:00 dostawy ciepła z Elektrociepłowni Pomorzany powinny zostać wznowione.

Jednocześnie Elektrociepłownia zwróciła się z wnioskiem o pomoc do regionalnej jednostki Wód Polskich. Naprawa awarii była bowiem  utrudniona ze względu na zalodzenie wlotu do kanału doprowadzającego wodę do elektrowni, wykorzystywaną do chłodzenia bloków energetycznych. Na wody Odry Zachodniej,  w okolicy kanału, wyruszył lodołamacz „Dzik”. Kanał został udrożniony.

   - Dzisiaj odpowiadając na skierowaną krótko przed południem prośbę od kierownictwa Zespołu Elektrowni Dolna Odra nasz lodołamacz "Dzik" niezwłocznie podjął prace przy kruszeniu lodu w pobliżu kanału doprowadzającego wodę do elektrociepłowni na Pomorzanach- poinformował mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

Wieczorem sytuacja zaczęła się poprawiać, do szczecińskich mieszkań zaczęło powracać ciepło.

„Jeden z bloków w Elektrociepłowni Pomorzany został już przywrócony do ruchu i od godz. 20:40 dostarcza ciepło do szczecińskiego systemu ciepłowniczego. Elektrociepłownia pracuje obecnie z mocą 45 MWt. Moc EC Pomorzany będzie na bieżąco zwiększana, co przełoży się na wzrost parametrów wody sieciowej i poprawę zasilania odbiorców w ciepło”- to ostatni komunikat, jaki wieczorem wydała PGE GiEK.

 

 

 

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Fot. Wody Polskie

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 9 lutego 2021 09:32
 • Komentarze (1)
  Image placeholder
  Image placeholder

  Podobno już grzeją

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Wodowanie drugiego lodoł…

  Jednostka o nazwie Nerpa powiększy flotę lodołamaczy

  Wspólny projekt AIUT i n…

  WaterPrime policzy wodę co do kropli?

  Kolejny problem z rzeką …

  W ubiegłym roku zanieczyszczenie rzeki na długości ok 60 km, w tym roku zarastanie k…

  Warto wiedzieć, żeby uni…

  Chroń instalację wodną przed mrozem