Ekspolatacja systemów kanalizacyjnych

Warszawscy wodociągowcy pomogli zlokalizować zator

Szymon Różański Dodany dnia: 1 listopada 2022 19:41

Choć do zadań MPWiK nie należy eksploatacją ani naprawa kanalizacji w budynkach, rozumiejąc problem z jakim przyszło się mierzyć lokatorom, pracownicy pogotowia kanalizacyjnego MPWiK pomogli zidentyfikować miejsce zatoru  mieszkańcom dwóch budynków w stolicy. Była to niestety tez okazja do przypomnienia hasła kampanii prowadzonej przez Stołeczne Wodociągi:  „Sedes to nie kosz na śmieci”.

Chodzi o budynki przy ul. Grójeckiej i Dorotowskiej, których mieszkańcy od kilkunastu dni borykali się z niesprawną instalacją kanalizacyjna. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. zaoferowało wsparcie sprzętowe i merytoryczne, by przyśpieszyć usunięcie awarii.

„Po sygnałach mieszkańców ul. Dorotowskiej 7 o wybijającej w piwnicy kanalizacji MPWiK od razu przystąpiły do działań. W pierwszej kolejności sprawdzona została miejska sieć kanalizacyjna, za którą odpowiada MPWiK. Kontrole wykonane przez pracowników spółki poprzez sprawdzenie drożności sieci w studniach oraz na dalszych etapach poprzez monitoring wizyjny, potwierdziły drożność kanalizacji ogólnospławnej w ulicach: Dorotowskiej, Grójeckiej oraz Baśniowej. Na tym działania spółki mogłyby się skończyć, jednak w związku z tym, że mieszkańcy zostali pozbawieni możliwości korzystania z kanalizacji, wsparcie było kontynuowane”- relacjonuje przebieg całej akcji rzecznik prasowy MPWiK.

Problem jednak w tym, że brakowało dokumentacji projektowo-wykonawczej w archiwach administracji, co też wszystko utrudniło. Nie dysponowały nią także archiwa spółki. Dlatego pracownicy MPWiK podczas interwencji ponownie wprowadzili do przewodów kanalizacyjnych kamery monitorujące w celu lokalizacji głównego przyłącza kanalizacyjnego odprowadzającego ścieki z budynków. W jednej z rur zalegał piach lub inny materiał budowlany blokując 90% prześwitu rury. Zarządcy, znając już miejsce zatkania kanalizacji w budynku, mogli zlecić zewnętrznemu wykonawcy naprawę poprzez wykonanie wykopu w piwnicy budynku.

W tym miejscu MPWiK przypomina, że odpowiedzialność za należyty stan wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej i wodociągowej w budynkach oraz ich regularną kontrolę i konserwację spoczywa na ich właścicielach lub działających z ich upoważnienia zarządcach. Reguluje to ustawa z dnia 07.01.2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Oględziny instalacji w budynkach, w których wystąpiła awaria, wskazują na wieloletnie zaniedbania w jej eksploatacji – m.in. obecne w przewodach śmieci. Aby zapobiegać podobnym sytuacjom, Wodociągi Warszawskie od 2013 roku prowadzą cykliczną kampanię edukacyjną pod hasłem „Sedes to nie kosz na śmieci”. Ma ona na celu uświadomienie, że od właściwego korzystania z kanalizacji zależy komfort i bezpieczeństwo mieszkańców Warszawy, a odpowiedzialność za jej stan zaczyna się już w naszych łazienkach i kuchniach. Powyższy przypadek w sposób jaskrawy potwierdza potrzebę kontynuowania tej kampanii – rocznie pracownicy stołecznego MPWiK usuwają z miejskiej sieci kanalizacyjnej prawie 3 tysiące ton śmieci.

Źródło: MPWiK Warszawa

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 1 listopada 2022 19:41
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Płock: „Andoria” przebud…

    Zrealizowali w grudniu, podsumowali teraz

    Wieża zachwyca jak dawni…

    Wodociągi Warszawskie zakończyły remont zabytkowej wieży ciśnień

    Chroni ludność przed zal…

    Remont „Słupa” zakończony

    Kaiser CityCycler we flo…

    Sprzęt z Lichtensteinu do usuwania zatorów w kanalizacji