Laboratorium

Edukacyjny eksperyment Wodociągów Kościańskich

Marcin Simiński Dodany dnia: 18 maja 2023 07:44

Wbrew temu co piszą producenci, nawilżany papier toaletowy wcale się nie rozpuszcza- dowiodły tego w prowadzącym przez siebie eksperymencie Wodociągi Kościańskie. Spółka pochwaliła się wynikami swojego małego eksperymentu, który prowadzony był przez 4 tygodnie.

„Po upływie około 4 tygodni od dnia przeprowadzenia eksperymentu polegającego na wprowadzeniu do butelek z ściekiem surowym kawałków nawilżanego papieru toaletowego różnych marek niestety nic pozytywnego nie możemy zauważyć. W butelkach z próbkami widoczne są kawałki nawilżanego papieru toaletowego, nadal występuje zawiesina w całej objętości butelki. W butelce nr 2 zawiesina jest nieco mniejsza aniżeli w pozostałych próbkach. Zawiesina ta może zatykać rury, blokując przepływ ścieków, uszkodzić urządzenia pracujące na oczyszczalni ścieków powodując ich awarię”- opisują wynik swoich obserwacji Wodociągi w Kościanie.

Jak wynika z etykiety niektórych produktów nawilżany papier toaletowy można wyrzucać do toalety, ale wydaje się, że nie działa to w taki sposób.

„Reasumując taki papier nawilżany trafi na wirnik pompy lub kratę na oczyszczalni gdzie pracownicy będą musieli ręcznie usunąć zalegający materiał. Następnie odpady trafią do kontenera a wodociągi zapłacą za utylizację odpadu niebezpiecznego”- podkreślają Wodociągi Kościańskie, apelując, aby jednak do toalety nie wrzucać niczego, do czego urządzenia te nie zostały stworzone.

Marcin Simiński

Źródło: Wodociągi Kościańskie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Marcin Simiński Dodany dnia: 18 maja 2023 07:44
 • Komentarze (0)
  Image placeholder

  Podobne artykuły

  Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

  Witamy nowego eksperta w…

  Krzysztof Targoński nowym ekspertem Wodociagowca.pl

  Znany jest termin targów…

  Znany jest termin targów WOD-KAN 2022

  Legnica Budują wielki zb…

  Retencja opanowana

  Małże - strażnicy czysto…

  W Tczewie postawili na biomonitoring