Laboratorium

Edukacyjny eksperyment Wodociągów Kościańskich

Marcin Simiński Dodany dnia: 18 maja 2023 07:44

Wbrew temu co piszą producenci, nawilżany papier toaletowy wcale się nie rozpuszcza- dowiodły tego w prowadzącym przez siebie eksperymencie Wodociągi Kościańskie. Spółka pochwaliła się wynikami swojego małego eksperymentu, który prowadzony był przez 4 tygodnie.

„Po upływie około 4 tygodni od dnia przeprowadzenia eksperymentu polegającego na wprowadzeniu do butelek z ściekiem surowym kawałków nawilżanego papieru toaletowego różnych marek niestety nic pozytywnego nie możemy zauważyć. W butelkach z próbkami widoczne są kawałki nawilżanego papieru toaletowego, nadal występuje zawiesina w całej objętości butelki. W butelce nr 2 zawiesina jest nieco mniejsza aniżeli w pozostałych próbkach. Zawiesina ta może zatykać rury, blokując przepływ ścieków, uszkodzić urządzenia pracujące na oczyszczalni ścieków powodując ich awarię”- opisują wynik swoich obserwacji Wodociągi w Kościanie.

Jak wynika z etykiety niektórych produktów nawilżany papier toaletowy można wyrzucać do toalety, ale wydaje się, że nie działa to w taki sposób.

„Reasumując taki papier nawilżany trafi na wirnik pompy lub kratę na oczyszczalni gdzie pracownicy będą musieli ręcznie usunąć zalegający materiał. Następnie odpady trafią do kontenera a wodociągi zapłacą za utylizację odpadu niebezpiecznego”- podkreślają Wodociągi Kościańskie, apelując, aby jednak do toalety nie wrzucać niczego, do czego urządzenia te nie zostały stworzone.

Marcin Simiński

Źródło: Wodociągi Kościańskie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Marcin Simiński Dodany dnia: 18 maja 2023 07:44
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Za podwyżki cen usług za…

    Spółki komunalne znalazły się pod ścianą

    Ważna inicjatywa dla bez…

    Miasta wolne od rtęci

    Stalowa Wola stawia na i…

    Unikatowy obieg wody

    GWiK Goleniów wzywa Prok…

    Czy Prokuratura weźmie udział w procesie skrócenia okresu obowiązywania taryf?