Uzdatnianie i dystrybucja wody

Konieczne są dalsze działania prewencyjne

Szymon Różański Dodany dnia: 21 czerwca 2023 08:54

Chodzieskie wodociągi w I kwartale 2023 roku zakończyły opracowywanie dla każdego z ujęć analizy ryzyka obejmującej ocenę zagrożeń i czynników wpływających na jakość wód podziemnych.

 Chodzieskie wodociągi dostarczają swoim odbiorcom wodę, która w całości pochodzi z ujęć wód podziemnych. W trosce o aktualnych mieszkańców oraz o przyszłe pokolenia, Spółka monitoruje te zasoby.

„Z wniosków z tej analizy jest konieczność ustanowieniem strefy ochrony pośredniej dla dwóch ujęć: w Konstantynowie oraz w Chodzieży przy ul. Chopina. Wiąże się to z faktem, że warstwy wodonośne z których czerpana jest woda na tych ujęciach, oddzielone są od powierzchni gruntu warstwą przepuszczalną o niewystarczającej grubości. Warstwa ta nie zapewnia zatrzymania zanieczyszczeń z wody, która z powierzchni przenika przez nią zasilając wody podziemne. W związku z tym istnieje potencjalne niebezpieczeństwo zanieczyszczenia wód warstwy wodonośnej w przypadku dostania się do gruntu substancji niebezpiecznych. Na obszarze utworzonych stref ochrony pośredniej możliwe jest wprowadzenie ograniczeń w zakresie użytkowania gruntów oraz korzystania z wód w celu ochrony zasobów wodnych” – informują chodzieskie wodociągi.

Na szczęście wszystkie aktualne zagrożenia w obszarze zasilania ujęć zostały sklasyfikowane jako zagrożenia akceptowalne i kontrolowane. Konieczne jest jednak zastosowanie środków prewencyjnych takich jak np. stały monitoring jakości wody, wprowadzanie precyzyjnych zapisów do Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego, budowa zbiorczych systemów kanalizacyjnych, rozmowy  z interesariuszami w celu zwiększenia poziomu świadomości.

W przypadku jednego z ujęć, tego przy ul. Chopina strefa ochrony pośredniej swoim zasięgiem powinna objąć m.in. część Jeziora Strzeleckiego i przyległych do niego terenów.

Wynika, to z faktu, ze woda z jeziora uczestniczy w zasilaniu warstwy wodonośnej, z której pobierana jest woda na ujęciu. Korelacja między jeziorem a ujęciem znana jest od początku lat 70-tych XX wieku, kiedy rozpoczęto eksploatację studni głębinowych przy ul. Chopina (odwierconych w latach 1968-69). Ich uruchomienie spowodowało obniżenie zwierciadła wody w jeziorze. Stąd w roku 1974 wybudowano przepompownię wody powierzchniowej dzięki której do jeziora przerzucana jest okresowo woda ze Strugi Borka. Aktualne pozwolenie wodno-prawne z 2018 r. na przerzut wody zobowiązuje Spółkę do zasilania jeziora w  miesiącach październik-grudzień w ilości max. 190 tyś. m3 wody- informuje  opinię publiczną MWiK w Chodzieży.

Źródło: MWiK w Chodzieży

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 21 czerwca 2023 08:54
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Moskiewska Mosvodokanal …

    The European Benchmarking Co-operation poparł polski wniosek

    Kolejna miejscowość w gm…

    Odebrano system kanalizacji sanitarnej w Ligocie Dobrodzieńskiej

    To nie była wina rurocią…

    Awarie kolektorów pod Wisłą – jest ekspertyza

    Zrealizowali cześć proje…

    Pomorskie: nowa przepompownia ścieków w Tuchomiu