Inwestycje

Proekologiczna inwestycja w Porcie Gdynia

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 27 marca 2022 15:18

Proekologiczna inwestycja w Porcie Gdynia

Ścieki ze statków trafią do oczyszczalni, a nie do morza

W Porcie Gdynia – oficjalnie oddano do użytku nowy system do odbioru ścieków ze statków. Warta ponad 60 milionów złotych inwestycja to między innymi sieć kanalizacyjna, nowoczesna podczyszczalnia i przepompownie. Dzięki temu nieczystości z wycieczkowców czy promów nie będą już trafiać bezpośrednio do portowych basenów, ale miejskiej sieci kanalizacyjnej.

Aby było to możliwe, przez ostatnie 2,5 roku w Porcie Gdynia powstała cała sieć kanalizacyjna, która nieczystości z promów i wycieczkowców przepompowuje do nowej podczyszczalni, a stamtąd – wprost do miejskiego systemu oczyszczania.

    - To duży skok technologiczny i, przede wszystkim, ekologiczny. Chodzi o to, by ścieki ze statków, zwłaszcza tam, gdzie wytwarza się ich dużo – z promów, cruiserów, co do których chcemy, by jak najwięcej wpływało ich do Gdyni - by te ścieki nie trafiały, jak to dawniej bywało, do morza, tylko by trafiały do systemu utylizacji – mówił obecny podczas otwarcia inwestycji Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Cała inwestycja to ogromna sieć, której większości nie można dostrzec gołym okiem. To, co można zauważyć na powierzchni ziemi, to głównie charakterystyczny budynek na portowym placu XXVII, przy ulicy Polskiej. Tam znalazło się miejsce dla specjalistycznej aparatury, która – w dużej mierze automatycznie – będzie prowadzić cały proces podczyszczania nieczystości z portu. To chociażby mechaniczno-chemiczna podczyszczalnia, która jest w stanie przetworzyć do 1680 metrów sześciennych ścieków w ciągu doby, aparatura kontrolno-pomiarowa czy specjalistyczne biofiltry, które wychwytują uciążliwe zapachy i zmniejszają wpływ całej infrastruktury na najbliższe otoczenie.

Na dwóch portowych nabrzeżach: Francuskim i Belgijskim działają tzw. instalacje zrzutowe, które odbierają ścieki bezpośrednio ze statków, ponadto przy nabrzeżu Francuskim wybudowano studnię zbiorczą, a przy ul. Polskiej powstały też zbiorniki retencyjno-wyrównawcze. Pozostałą część wspomnianego portowego placu XXVII przystosowano na potrzeby parkingu dla samochodów ciężarowych.

Cały projekt „Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków sanitarnych ze statków w Porcie Gdynia” kosztował około 61,7 miliona złotych, z czego 18,7 miliona złotych to unijne dofinansowanie w ramach Funduszu Spójności Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” w perspektywie 2014-2020.

Redaktor Wodociągowiec

Źródło: UM Gdynia

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Redaktor Wodociagowiec.pl Dodany dnia: 27 marca 2022 15:18
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Ostatnie zajęcia przed w…

    Wodociągi Leszczyńskie odwiedziło 1600 uczniów

    Ostrowiec Świętokrzyski …

    Regulacja rzeki Modły

    To było długo wyczekiwan…

    Rzeszów: emeryci MPWiK spotkali się po latach

    Włoszczowa: Będzie kanal…

    Włoszczowa: Będzie kanalizacja na Tartaku