Inne

W odpowiedzi na windujące cen energii

Szymon Różański Dodany dnia: 8 października 2023 21:51

27 września Wodociągi Białystok, Miasto Białystok oraz PUHP LECH Sp. z o.o. zawarły oficjalne Porozumienie w sprawie powołania Białostockiego Klastra Energetycznego. Ma on pomóc w osiągnięciu samowystarczalności energetycznej partnerów przedsięwzięcia.

Celem klastra jest budowa samowystarczalnego energetycznego obszaru w zakresie poprawy bezpieczeństwa energetycznego oraz wzmocnienia lokalnej gospodarki.

W Wodociągach Białostockich m.in. działa duża instalacja fotowoltaiczna (SUW Pietrasze), a z wytwarzanego w procesie oczyszczania ścieków biogazu można wygenerujować energię elektryczną i cieplną. Natomiast Spółka Lech zarządza miejską spalarnią odpadów, produkującą energię elektryczną i cieplną. Przygotowania do powołania klastra trwały dwa lata. Motywacją do podjęcia tych działań, przyznaje spółka,  są dotkliwie windowane ceny prądu, potrzebnego w dużych ilościach do produkcji wody i oczyszczania ścieków. Z drugiej strony - niezgodne z prawem przedłużanie, od 2021 roku, zatwierdzenia wniosku taryfowego Wodociągów Białostockich przez Wody Polskie zahamowało inwestycje WB, m.in. związane z zieloną energią (plany są opracowane).

 „Wodociągi Białostockie zużywają rocznie około 20 GWh energii elektrycznej, przy produkcji własnej ze źródeł odnawialnych na poziomie 10 GWh. Koszty zakupu energii w Spółce stanowią znaczącą pozycję kosztową (około 14%). Ostatni kryzys energetyczny pokazał, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od cen energii. w związku z tym (...) podjęliśmy decyzję i rozpoczęliśmy rozmowy w celu podpisania współpracy o utworzeniu klastra energii, tak żeby przede wszystkim zabezpieczyć spółkę Wodociągi Białostockie, a przez to mieszkańców miasta Białegostoku przed tymi zagrożeniami związanymi z kryzysem energii, bo nikt dzisiaj nie potrafi powiedzieć co będzie dalej z cenami energii elektrycznej jak i gazu (...) Docelowo chcemy być spółką samowystarczalną energetycznie, ale też produkować tyle energii, żeby dla całej społeczności miasta Białegostoku zabezpieczyć tani prąd i całkowicie uniezaleleżnić się od czarnej energii (...) Naszym celem jest więc obniżenie tych kosztów, pozyskanie zielonej energii z OZE, jak również poprawa środowiska naturalnego i wzmocnienie gospodarki lokalnej " - mówiła w swoim wystąpieniu pani Prezes Beata Wiśniewska.

 Miastu Białystok zależy na tym, aby być przygotowanym na sytuacje kryzysowe związane z niestabilnością cen energii.

 „Chcemy, aby te działania przyczyniły się do poprawy efektywności oraz wspomagały tworzenie konkurencyjnego, lokalnego rynku energii i paliw (...) Spółka Lech produkuje tyle energii elektrycznej, ile potrzeba instytucjom miejskim. Ale my tej energii nie mogliśmy dotychczas kupować. Klaster Energetyczny to umożliwi (...) Powstanie klastra daje po prostu większe możliwości prawne, stąd też wierzę w to, że będziemy mogli korzystać również jako miasto z tej energii, wytwarzanej przez te spółki" – oznajmił Prezydent Tadeusz Truskolaski.

 Powołanie klastra umożliwi m.in. sprzedaż energii elektrycznej wytwarzanej w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych (PUHP LECH Sp z o.o.), bezpośrednio dla obiektów należących do Miasta Białystok.

„ Mam nadzieję, że ta sytuacja, która ma miejsce, pozwoli nam na rozwijać współpracę zarówno z Wodociągami, jak i Miastem Białystok w celu optymalizacji cen, które są dzisiaj na rynku, a przede wszystkim zahamuje wzrost cen opłat dla mieszkańców, co jest najważniejszą motywacją jaka skłoniła nas, Pana Prezydenta i Panią Prezes Wodociągów do zawarcia tego porozumienia” - powiedział Prezes Michał Stefanowicz.

Działalność klastra ma wspierać uczestników w dążeniu do stworzenia – na obszarze jego działania – lokalnego rynku energii poprzez koordynację działań w zakresie nie tylko  wspólnego planowania, wytwarzania, dystrybucji i obrotu energią elektryczną, ale też równoważenia zapotrzebowania na energię w ramach sieci dystrybucyjnej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV. Klaster ma też pomagać w  uzyskiwaniu niezbędnych koncesji i zezwoleń, wykorzystania technologii zielonego wodoru,    magazynowania energii oraz zarządzania popytem na energię elektryczną.

Źródło: Wodociągi Białostockie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 8 października 2023 21:51
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Kolejna miejscowość w gm…

    Odebrano system kanalizacji sanitarnej w Ligocie Dobrodzieńskiej

    MWiK Chodzież: Trwają od…

    Zniknął azbest i żeliwo

    Modernizacja obwałowania…

    Wielkopolska: 26 inwestycji za miliard złotych

    Pracownik Gdańskich Wodo…

    Oddał 22 litry krwi!