Trendy

WARMIŃSKO – MAZURSKIE FORUM WODOCIĄGOWE

Marcin Simiński Dodany dnia: 6 października 2023 11:33

W dniach 21-22 września 2023 roku Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Lidzbarku Warmińskim zorganizowało Konferencję: Warmińsko – Mazurskie Forum Wodociągowe w Lidzbarku Warmińskim. Konferencję rozpoczęto od zwiedzania nowo zmodernizowanej stacji uzdatniania „Północ”.

Wspomniana SUW „Północ” została przebudowana wraz ujęciami wody ze środków Rządowego Programu „Polski Ład”. Stacja zlokalizowana w północnej części miasta przy ul. Jarosława Dąbrowskiego stanowi zabezpieczenie w dostawy wody pitnej dla mieszkańców północnej części miasta. Inwestycję prowadziła Gmina Miejska Lidzbark Warmiński. Trwałym zarządcą i eksploatatorem ujęcia oraz stacji uzdatniania wody jest Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Lidzbarku Warmińskim.

Ujęcie przy ulicy Dąbrowskiego składa się z trzech eksploatowanych studni. Napowietrzona woda kierowana jest do filtrów I i II stopnia filtracji gdzie usuwane są związki żelaza, manganu, azot amonowy oraz redukowana będzie mętność i barwa wody. Zaprojektowano i wykonano filtrację dwustopniową przez kwarcowe i katalityczno-kwarcowe złoże filtracyjne. Zaprojektowano wykonanie nowych naziemnych obudów studziennych typu Lange, z laminatu poliestrowo szklanego z wypełnieniem pianką poliuretanową o grubości 50 mm. W wodzie z ujęcia nie występowały dotychczas problemy z jej jakością bakteriologiczną. Jednak w celach awaryjnych lub dla okresowej eksploatacyjnej dezynfekcji sieci przewidziano zastosowanie w pomieszczeniu chlorowni w budynku SUW układu dozującego roztwór podchlorynu sodu.  Zainstalowano również agregat prądotwórczy ok.100kW

Zaprojektowana stacja uzdatniania pracuje w pełni automatycznie, z monitoringiem stanu urządzeń i przesyłem danych do systemu wizualizacji komputerowej w siedzibie eksploatatora – Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lidzbarku Warmińskim. Nie przewiduje się konieczności stałej obsługi stacji.  Maksymalna wydajność godzinowa części technologicznej stacji – 60 m3 /h.  Wydajność dobowa części technologicznej stacji – 1350 m 3 /d.

Wydajność zestawu pompowego tłoczącego do sieci miasta – 200 m3 /h pod ciśnieniem tłoczenia 45 mH2O. Zasoby eksploatacyjne ujęcia są wystarczające dla pokrycia potrzeb odbiorców wody i projektowanej SUW. Pobór wody może być realizowany w ramach aktualnego pozwolenia wodnoprawnego. 3.2. Pojemność zbiorników retencyjnych Obecnie w SUW Północ używane były dwa podziemne zbiorniki murowane, zbudowane ok. 1910 roku. Zbiorniki te wykazują zużycie techniczne i ze względu na ryzyko rozszczelnienia i możliwego skażenia bakteriologicznego wody zdecydowano o unieczynnieniu tych zbiorników i zastosowaniu nowych zbiorników naziemnych. Istniejące zbiorniki nie będą likwidowane, Zamawiający zamierza je oczyścić i zachować. Zaprojektowana została możliwość tłoczenia wody z SUW Północ do sieci SUW Zachód. 

   W konferencji wzięło udział ponad 80 osób z 20 wodociągów z Warmii i Mazur, Podlasia, Mazowsza oraz  partnerów biznesowych. Uczestników przywitał Prezes PWiK Lidzbark Warmiński –  Sebastian Kuźniewski. Następnie w części konferencyjnej kierownicy działów lidzbarskich wodociągów  Michał Sadowski i  Konrad Pożarski przedstawiali swoje doświadczenia w eksploatowaniu infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej pt. „Monitoring sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w małych wodociągach  na przykładzie PWiK w Lidzbarku Warmińskim” oraz „Ewolucja efektywności energetycznej urządzeń do przyjęcia i oczyszczania ścieków komunalnych na przykładzie PWiK Lidzbark Warmiński”.

Marcin Simiński

Źródło: PWiK Lidzbark Warmiński.

 

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Marcin Simiński Dodany dnia: 6 października 2023 11:33
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Strażacy walczyli z zani…

    Zachodniopomorskie: do rzeki Iny wpłynęła kolorowa ciecz

    Inwestycja Wodociągów Ch…

    Czyżówka: Woda z nowego ujęcia już płynie

    „Wodociągi Kościańskie” …

    Kościan: ruszył przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie instalacji koogeneracynej

    Wodociąg Marecki uczy i …

    Wpuszczanie deszczówki do sieci sanitarnej jest niezgodne z prawem.