Zarządzanie kryzysowe

Dobre wyniki Wodociągów Chrzanowskich

Szymon Różański Dodany dnia: 11 lutego 2024 16:55

Rok 2023 był pierwszym rokiem realizacji założeń zawartych w ważnym dla Wodociągów Chrzanowskich dokumencie pn.: „Strategiczne kierunki rozwoju spółki Wodociągi Chrzanowskie na lata 2023-2027”.  Teraz spółka podsumowała pierwszy rok działalności zakreślonej w tej strategii.

Spółka podkreśla, że najważniejsze przesłanki strategii obejmowały m.in. prowadzenie niezbędnych działań oszczędnościowych w obszarze energetycznym oraz związanym z ograniczeniami strat wody, a także wykorzystanie potencjału własnych ujęć wody i budowę nowych dla uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców.

„W efekcie skutecznych działań oszczędnościowych i znaczącego wzrostu produkcji własnej „zielonej” energii w 2023 r. uzyskaliśmy w porównaniu do poprzedniego roku zmniejszenie o ok. 10,5% ilości kupowanej energii elektrycznej (18,9% mniej w stosunku do 2021r.”- informują Wodociągi Chrzanowskie.

Ponadto, dzięki nowym inwestycjom, jak budowa ujęcia wody w Czyżówce i hydroforni w Młoszowej oraz realizowanych własnymi siłami pracom modernizacyjnym na wielu obiektach technologicznych (m.in. SUW Bolęcin, SUW „Żelatowa”) spółka ograniczyła ilości zakupu wody od zewnętrznych dostawców o ponad 28%.  Z kolei działania modernizacyjne oraz stosowanie nowoczesnych urządzeń, technologii i narzędzi informatycznych na ujęciach i sieci wodociągowej pozwoliły na istotne ograniczenie strat wody, które zmalały o ok. 18% w porównaniu do poprzedniego roku.

Tak optymistyczne wyniki w tych strategicznych obszarach pozwalają Wodociągom Chrzanowskim funkcjonować w stabilnej kondycji ekonomiczno-finansowej i umożliwiają dalszą  realizację ambitnych planów rozwojowych. Jednocześnie dzięki nim możliwe jest utrzymanie przewidzianego aktualną taryfą poziomu opłat ponoszonych przez mieszkańców z tytułu dostaw wody i odbioru ścieków.

Warto pamiętać, że ceny obowiązujące zgodnie z trzyletnią taryfą na terenie Chrzanowa, Libiąża i Trzebini od 24. 02. 2023 r. zostały ustalone w warunkach, gdy dla naszego przedsiębiorstwa nastąpił radykalny wzrost ceny zakupu energii elektrycznej o 117,6%,  średni wzrost cen dla podstawowych materiałów i usług niezbędnych do prowadzenia działalności przedsiębiorstwa wyniósł ok.28%, o ponad 30% wzrosły koszty zagospodarowania odpadów ściekowych powstających w oczyszczalniach ścieków, a podwyżka ceny 1 m3 wody kupowanej z Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów SA wyniosła 34,6%- czytamy na stronie Spółki.

„Obecnie czeka nas drugi rok obowiązywania taryfy, co oznacza, że od 24 lutego 2024 r. łączna cena wody i ścieków dla gospodarstw domowych wzrośnie u nas o ok. 2,5%. Biorąc pod uwagę podwyżki cen energii, ogólny wzrost kosztów na rynku, czy nawet porównanie z sytuacją w całej branży wodociągowej – nie jest to zmiana radykalna”- podkreślają Wodociągi Chrzanowskie.

Spółka podkreśla, że w tym samym okresie wzrost opłat za wodę i ścieki w okolicznych spółkach wodociągowych wyniósł często 20%, a nawet więcej. Tym samym oferta cenowa Wodociągów Chrzanowskich dla mieszkańców Chrzanowa, Libiąża i Trzebini stała się jedną z niższych w całym regonie.

Źródło: Wodociągi Chrzanowskie

Chcesz częściej nas odwiedzać?

Subskrybuj Wodociągowca!

Szymon Różański Dodany dnia: 11 lutego 2024 16:55
  • Komentarze (0)
    Image placeholder

    Podobne artykuły

    Zobacz inne artykuły z tej kategorii.

    Białystok: przerwana kon…

    Działo się w Białymstoku!

    Rzeszów: 180 mb kanaliza…

    Kopią, ale nie przeszkadzają

    Chroniąc Bałtyk przed za…

    Ochrona Morza Bałtyckiego przed nieoczyszczonymi wyciekami

    Gdańskie Wodociągi: kole…

    Gdańska akcja edukacyjna: picie wody z kranu ma zalety, także ekologiczne